Mi is pontosan a kollagén és miért fontos a pótlása?
Fiatal korunkban még bőrünk feszes, rugalmas, ami hatalmas kincs, bár legtöbbször ezt csak akkor ismerjük fel, amikor megjelennek az első ráncok, apró szarkalábak. Ez az öregedés természetes velejárója, azonban mindenki szeretné amennyire lehet, lelassítani ezt a folyamatot. Ebben pedig a kollagén nagy segítségünkre van!
A kollagén egy olyan fehérje, ami az emberi test egyik legfontosabb alkotóelemének tekinthető. Nem csak a rugalmas bőrért felel, hanem megtalálható csontjainkban, izmainkban, inszalagjainkban, porcainkban, emellett a haj és a körmök szépségében is szerepet játszik. Szervezetünk leggyakoribb fehérjéjének tekinthető, hiszen a test fehérjeállománynak mintegy 30%-át alkotja. A kollagénfehérjék vízben oldhatatlan, fibrilláris proteinek. A génláncok hármasával felcsavarodva tripla-hélix struktúrát alkotnak, a polipeptid láncokat hidroxilált aminosavak között kialakuló hidrogénkötések tartják össze. A szokatlan tripla-helikális fehérjeszerkezet kialakulását az teszi lehetővé, hogy a kollagénlánc minden harmadik aminosava glicin, a legkisebb méretű aminosav. A glicinek kölcsönzik a kollagénnek a különleges hajlékonyságát. Húzással szemben rendkívül ellenállók, egy négyzetmilliméter átmérőjű rost húzási és szakítási szilárdsága a 6 kg-ot is eléri. A kollagén tehát extracelluláris mátrix szerkezetéből adódóan számos létfontosságú feladatot lát el, többek között közvetlen hatással van a bőr egészségére, frissességére, rugalmasságára.
Bár a szervezet önmaga is képes előállítani, az életkor előrehaladtával a mennyisége egyre csökken. Ez a folyamat a 20-as éveink közepén-végén kezdődik és életünk végéig folyamatosan évente kb. 1% kollagént veszít bőrünk. A fibroblasztok általi kollagénszintézis csökken, ami a rugalmasság, feszesség és ruganyosság csökkenéséhez vezet. Nem csak az életkorunk függvényében változhat kollagéntermelésünk, hanem életmódunk függvényében is. A kollagén-vesztést felgyorsíthatja a légszennyezés, a dohányzás, a nem megfelelő étkezés, kevés folyadékbevitel és a foto-öregedés, vagyis a napsugárzás bőr öregítő hatása is egyre inkább megfigyelhető.
Nem is gondolnánk, de étrendünkkel is hatalmas mértékben befolyásolhatjuk kollagéntermelésünk alakulását. A glikáció mára már az öregedésgátló kutatások külön területévé vált. A nem-enzimatikus glikáció a glukóz kovalens kapcsolódását jelenti aminosavak, fehérjék, lipidek és nukleinsavak szabad aminocsoportjához. A folyamat felborulása megkeményítheti és összeolvaszthatja a meglévő kollagénrostokat. Így a cukorfogyasztás mérséklését nem csak alakod fogja megköszönni, hanem bőröd is! A kollagén, mint minden fehérje, aminosavakból áll. Kilenc olyan aminosav van, amely esszenciális, azaz a szervezet nem vagy nem a megfelelő mennyiségben képes előállítani, így pótlásukat a táplálkozás biztosítja. A kollagén termelésben még más tápanyagok is segítségünkre vannak, ilyen például a prolin, amit legkönnyebben tojásfehérjével, húsokkal, sajtokkal és szójával juttathatsz be a szervezetedbe, az anticianin, amely piros bogyós gyümölcsökben megtalálható, a réz, ami főleg tengeri herkentyűkből, magvakból, vörös húsokból nyerhető ki, valamint az A- és C-vitamin is.
Rengeteg féle kollagén tartalmú kapszula, italpor és liquid kollagén érhető el (pl. DermaGene AURORA Kollagén Limonádé Italpor, DermaGene BELLORA Kollagén Kávé Krémpor), és természetes, ha tanácstalanok vagyunk, melyik a legjobb választás. Ha a halmazállapota nem okozna elég fejtörést, még az eredete is dilemma elé állít minket. A marha kollagén leginkább I-es és III-as típusú fehérjében gazdag, így a csontok és a belek egészségének fenntartására kiválóan alkalmas, emellett a sebek gyógyítására, izületek, inak és porcok erősítésére is ez a jobb választás. A halkollagén azonban sokkal kisebb molekulaméretű, ebből kifolyólag sokkal gyorsabban és könnyeben is szívódik fel, emellett a jelenleg ismert legtisztább és legbiztonságosabb típusú. Ennek egyik oka az, hogy emlős és szárnyas állatoknál nagyobb a hormonok és betegségek által okozott szennyeződés kockázata. További előnye, hogy könnyen emészthető, kíméli a gyomrot, aminosav összetételében pedig szinte a megszólalásig hasonlít az emberi szervezetben lévő kollagénhez.
A DermaGene® Aurora kollagén italporban ínycsiklandó ízesítése mellett minden fontos összetevő megtalálható. Adagonként 10.000 mg halkollagén peptidet tartalmaz, így ezzel bőven fedezni tudod a napi szükséges mennyiséget és mellette a napi C-vitamin bevitelt is kipipálhatod vele. Tartalmaz továbbá cinket és hialuronsavat is, melyek tovább erősítik egymás hatásait.
Megnézem a DermaGene Bellora Kollagén Kávéport
Bár rengeteg kollagén tartalmú kozmetikum elérhető a piacon, ezekkel sajnos nagy eredményt nem fogunk elérni. Ennek két oka is van. Az első, hogy a kollagén nagy molekula, így kívülről nem tud beszívódni a bőr középső rétegeibe. A második pedig még hogyha be is szívódna, akkor sem tudna megfelelően hasznosulni. A bőr kollagénhálózata ugyanis rendkívül bonyolult, ráadásul többféle típusú kollagénből áll, amik bonyolult szerkezetet alkotva támogatják a bőr struktúráját. Így még ha be is szívódna megfelelően mélyre a bőrre kent kollagén, akkor sem tudna beépülni a kollagénhálozatba.
De szerencsére már nagyon sok módszert ismerünk arra, hogyan stimuláljuk kollagéntermelésünket. Sok technológia csak szalonokban elérhető, mivel profi kezekben biztonságos a használata, azonban a DermaGene-nél ügyeltünk arra, hogy otthonodban is elérhetővé váljanak egyes kezelések.
Az első ilyen eljárás a dermaroller (DermaGene® Skin BOOSTER NEEDLES Hatóanyag Bejuttató és Ránckezelő Arcroller), melynek kozmetikai és bőrgyógyászati felhasználása széles skálán mozog. A Skin Booster segítségével nem csak mélyre juttathatod a hatóanygokat, hogy igazán ki tudják fejteni a hatásukat, hanem a kis mikrotűk okozta sérülések következtében elindul a kollagénszintézis, így elérjük a kívánt hatást.
Megnézem a DermaGene Skin Booster NEEDLES Hatóanyag Bejuttató és Ránckezelő Arcrollert!
A rádiófrekvenciás technológiával (DermaGene® FaceTight Mátrix Rádiófrekvenciás Arcfiatalító Készülék) is hatalmas eredményeket érhetünk el, ha kollagéntermelés fokozásáról van szó. A kezelés hatására látványos szövetújrastruktúrálódás megy végbe, a hőnek pedig további jótékony hatásait is élvezhetjük. A frakcionált rádiófrekvencia egy rendkívül híres és keresett eljárás, ami a rádiófrekvencia egy speciális fajtája. A különlegessége, hogy rendkívül mélyen és sűrűn hat. A DermaGene FaceTight készülékét könnyedén használhatod otthonodban és a várt hatás sem marad el!
Megnézem a DermaGene® FaceTight Mátrix Rádiófrekvenciás Arcfiatalító Készüléket!
A mikroáramos izomstimuláció (DermaGene® Facelift Mini Arcfeszesítő és Arclifting Készülék) nem csak edzi az arc izmait, de a bőr elasztin és kollagén tartalmát is növeli, valamint a szervezet ATP szintje is növekszik. Így a kezeléssel nem csak az arcizmaid elsorvadását előzöd meg vagy épp állítod helyre, hanem rengeteg további hatása is lesz. A DermaGene Facelift mini segítségével pedig könnyedén elvégezheted a kezelést otthon is, a hozzá tartozó kozmetikumok pedig csak fokozzák majd a hatást!
Tehát megfelelő, változatos étrenddel, figyelmes életmóddal, kollagén tartalmú étrendkiegészítőkkel és támogató kezelésekkel a hosszantartó fiatalos bőr bár könnyedén elérhető.!
Hozzászólás